SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Supsked 8192417
nr 819 2417
Supsked
silver, barock. delvis förgylld. , längd: 21
Utrop:
4.000 kr
Såld:
4.600 kr
måndag 8 april 2013
kl 18:23:25
3.200 kr
3.600 kr
4.000 kr
4.400 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver
Barocken
Europeisk konststil som uppkommer i Italien vid 1550-talet.